Türk Kahvesi

Türk kahvesi de kendine has özelliklere sahip bir kahve olduğu için demlemesi de diğer kahvelere göre farklılık gösteriyor. Dünya’daki en ince oranda öğütülmüş kahve niteliğine sahip Türk kahvesinin içerisindeki aromayı tam anlamıyla ortaya çıkarmanın sırrı da demlemeden geçiyor.

Türk kahvesi demlerken dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlardan ilki eklenen su ile ilgili… Çoğu yerde söylenenin aksine kahve demlerken soğuk su değil ılık su kullanılması gerekiyor. Çünkü ılık su kahvenin acılaşmasının önüne geçiyor. Su dışında kahve demleme ekipmanı da önemli detay oluyor.

Geleneksel hale gelmiş ve görüntüsü ile oldukça dikkat çeken bakır cezve, Türk kahvesi yapmak için en uygun ekipman oluyor.

Bakır cezveye koyup üzerine ılık su eklediğiniz kahvenin demlenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken unsur; kahve kaynamadan ocaktan almanız oluyor.

Çünkü bu şekilde kahvenin aroması hissedilir bir biçimde ortaya çıkıyor. Eğer kaynarsa kahvenin tadı daha acı bir hal alıyor. Ayrıca kahve, ocaktan alınıp bardağa konulduktan sonra içilmeden önce 2-3 dakika beklenilmesi gerekiyor. Böylelikle kahvenin telvesi dibe çöküyor ve leziz bir Türk kahvesi keyfi sizi bekliyor.

Yapılışı

1
Cezve
KAHVEYİ DÖKÜN

Cezvenin içerisine her fincan kahve için 1 fincan su, 1 çay kaşığı kahve koyun.

2
Cezve
İYİCE KARIŞTIRIN

İyice karıştırın ve cezveyi kısık ateşe yerleştirin.

3
Cezve
KÖPÜĞÜ ALIN

Kaynamaya başlayınca üstte oluşan köpüğü fincanlara dağıtın.

4
Fincan
KALANI DAĞITIN

Yeniden kaynatın ve kalanı fincanlara dağıtın.
Afiyet olsun!